ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Αγαπητοί γονείς, από Δευτέρα 1/06/20 ξεκινούν τα μαθήματα για όλες τις τάξεις του σχολείου.

• Οι μαθητές του σχολείου μας έχουν χωριστεί σε δύο μέρη, δηλαδή, σε 70 περίπου μαθητές και θα έρχονται εκ περιτροπής

• Οι τάξεις έχουν χωριστεί σε δύο υποτμήματα με αλφαβητική σειρά για τα οποία θα λάβετε γνώση από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό της τάξης σας. Το υποτμήμα Α της κάθε τάξης την πρώτη εβδομάδα θα έρθει Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή, ενώ το υποτμήμα Β θα έρθει Τρίτη και Πέμπτη. Την επόμενη εβδομάδα αντίστροφα, και ούτω καθεξής μέχρι και τις 26 Ιουνίου, οπότε λήγει και η σχολική χρονιά.

• Κατά την είσοδο τους στο σχολείο θα μπαίνουν ένας ένας. Οι μικρές τάξεις (Α΄, Β΄, Γ΄) θα τοποθετούνται στην εσωτερική αυλή, ενώ οι μεγάλες(Δ΄, Ε, ΣΤ΄) στην πίσω αυλή, τηρώντας ο ένας από τον άλλο απόσταση 1,5 μ.

• Δεν πραγματοποιείται η πρωινή συγκέντρωση στον προαύλιο χώρο, αλλά η καθιερωμένη διαδικασία πραγματοποιείται εντός των αιθουσών.

• Οι αίθουσες έχουν διαγώνια διαρρύθμιση καθισμάτων με ένα κάθισμα ανά θρανίο, ώστε να εξασφαλίζεται η απόσταση των 1,5μ.

• Δε θα βγαίνουν όλα τα τμήματα συγχρόνως για διάλειμμα. Οι μαθητές των μικρών τάξεων θα βγαίνουν σε διαφορετική χρονική στιγμή από τους μαθητές των μεγάλων τάξεων τηρώντας πάντα την απόσταση του 1,5μ. Τα διαλείμματα θα είναι 15λεπτα.

• Η χρήση της μάσκας δεν είναι υποχρεωτική, αλλά, εάν υπάρχουν παιδιά που θέλουν να τη χρησιμοποιούν, έχουν το δικαίωμα ακολουθώντας τις οδηγίες σωστής χρήσης της μάσκας.

• Στην είσοδο κάθε τάξης υπάρχει απολυμαντικό το οποίο οι μαθητές/ριες μπορούν να το χρησιμοποιούν μπαίνοντας για μάθημα και βγαίνοντας για διάλειμμα.

• Στις βρύσες υπάρχει κρεμοσάπουνο όπου μπορούν να πλένουν τα χέρια τους κατά την ώρα του διαλείμματος μπαίνοντας με τη σειρά που θα ορίζει ο εφημερεύων.

• Κάθε παιδί θα πρέπει να έχει μαζί του απολυμαντικά μαντιλάκια για την περίπτωση που δεν μπορεί να πλύνει τα χέρια του.

• Κάθε μαντιλάκι που χρησιμοποιεί θα πρέπει να το πετάει με ασφαλή τρόπο στους κάδους απορριμμάτων. Το ίδιο ισχύει και για τις μάσκες.

• Στην τάξη δεν ανταλλάσσουν αντικείμενα με άλλους συμμαθητές τους.

Έχει ιδιαίτερη σημασία για την ασφάλεια και την υγιεινή των παιδιών να τηρούν τις αποστάσεις και τις οδηγίες υγιεινής.

• Σε κάθε τμήμα θα γίνει λεπτομερής ενημέρωση των μαθητών από τους εκπαιδευτικούς.

•   Σε περίπτωση που σημειωθεί ύποπτο κρούσμα θα μεταφερθεί σε συγκεκριμένο και απομονωμένο χώρο του σχολείου, αφού ενημερωθεί ο γονιός για να έρθει να πάρει το παιδί.

• Σε περίπτωση που κάποιο παιδί δεν τηρεί τις οδηγίες και παραβιάζει τους κανόνες θα καλείται ο γονιός για να έρθει να το πάρει.

• Κατά την έξοδό τους από το σχολείο θα βγαίνουν σύμφωνα με το σχέδιό μας για τον σεισμό τηρώντας μεταξύ τους τις αποστάσεις.

• Το σχόλασμα, λόγω αλλαγής των διαλειμμάτων, θα είναι 13.15 για τις μεγάλες τάξεις και 13.30 για τις μικρές τάξεις.

• Στο σχολείο σύμφωνα με τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ. δεν επιτρέπονται επισκέπτες.

• Τα παιδιά που απουσιάζουν με υπεύθυνη δήλωση γονέα, δε θα μπορούν να έρχονται στο σχολείο.

• Οι γονείς θα πρέπει να φροντίζουν να είναι εφοδιασμένα τα παιδιά τους με το νεράκι τους και το φαγητό τους, διότι το κυλικείο δε θα λειτουργεί.

Παρακαλούμε τους γονείς να τονίζουν στα παιδιά τους καθημερινά την αναγκαιότητα να εφαρμόζουν τις οδηγίες.

Ο Δ/ντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Δημοτικού Σχολείου Κω