ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Τα παιδιά του σχολείου μας ενημερώθηκαν για το πως πρέπει να συμπεριφέρονται όταν τους ασκείτε βία ή εκφοβισμός και πώς όταν γίνονται μάρτυρες βίας ή εκφοβισμού ενός άλλου παιδιού ή ανθρώπου:

Εάν δεις κάποιο άλλο παιδί να εκφοβίζεται, μπορείς να σταματήσεις αυτό που συμβαίνει. Με αυτόν τον τρόπο δεν βοηθάς μόνο το παιδί που εκφοβίζεται αλλά και άλλα παιδιά που μπορεί να εκφοβιστούν αργότερα. Επίσης, κάνεις καλό και στο κλίμα του σχολείου.

Μπορείς να δοκιμάσεις κάποιον από τους παρακάτω τρόπους:

• Εάν είναι ασφαλές και πιστεύεις ότι δεν απειλείσαι,μίλα στο παιδί που εκφοβίζει και πες του να σταματήσει.
  • Μην συμμετέχεις στον εκφοβισμό. Δείξε ότι σε ενοχλεί και ότι δεν το θεωρείς αστείο.
  • Μην σταθείς για να παρακολουθήσεις το περιστατικό. Με αυτόν τον τρόπο είναι σαν να υποστηρίζεις το παιδί που εκφοβίζει.
  • Μίλα στο δάσκαλό σου (ή σε κάποιον ενήλικα που εμπιστεύεσαι)ή άφησέ του ένα σημείωμα που να του εξηγείς τι έγινε. Πολλές φορές τα παιδιά που εκφοβίζονται φοβούνται να μιλήσουν για αυτό σε κάποιον ενήλικα. Εάν θέλει να μιλήσει το ίδιο το παιδί που εκφοβίζεται, μπορείς να το συνοδεύσεις στο γραφείο του δασκάλου ή του διευθυντή.
  • Προσπάθησε να συμπαρασταθείς στο παιδί που εκφοβίζεται. Μίλα μαζί του και κάνε του παρέα στο διάλειμμα. Είναι σημαντικό να νιώσει ότι ανήκει σε μια παρέα
  • Εξήγησε στο παιδί που εκφοβίζεται ότι δεν φταίει γι? αυτόκαι για κανέναν λόγο δεν αξίζει αυτό που του συμβαίνει. Δεν έχει κάτι λάθος, το λάθος είναι η συμπεριφορά του παιδιού που εκφοβίζει.
  • Δώσε το καλό παράδειγμα. Μην εκφοβίζεις άλλα παιδιά.

Εάν σε εκφοβίζουν, να θυμάσαι ότι δεν φταις γι? αυτό. Ο εκφοβισμός δεν έχει να κάνει με σένα αλλά με τη συμπεριφορά του άλλου παιδιού που σε εκφοβίζει. Είναι φυσιολογικό να νιώθεις στενοχωρημένος ή φοβισμένος. Μπορεί να μην θέλεις πια να πηγαίνεις στο σχολείο, να μην μπορείς να συγκεντρωθείς στα μαθήματά σου και να βλέπεις άσχημα όνειρα. Ωστόσο, κανένας δεν έχει το δικαίωμα να σε κάνει να αισθάνεσαι έτσι και να επηρεάζει τη ζωή σου με αυτόν τον τρόπο.

Είναι πολύ σημαντικό να θυμάσαι ότι ο εκφοβισμός μπορεί και πρέπει να αντιμετωπιστεί. Παρακάτω υπάρχουν μερικοί τρόποι που θα σε βοηθήσουν.

Στην αρχή:

• μπορείς να μιλήσεις στο παιδί που σε εκφοβίζει και να πεις κάτι απλό όπως: «Σταμάτα!».
  • Απομακρύνσουαπό το χώρο που συμβαίνει το περιστατικό.
  • Φέρσου σαν να μην σε επηρέασε, ακόμα και αν σε στενοχώρησε ή σε τρόμαξε.

Εάν όμως τα παραπάνω δεν βοηθήσουν και ο εκφοβισμός συνεχιστεί, τότε:

• Μίλα σε κάποιον άλλο:στους γονείς σου, στο δάσκαλο σου, στα αδέρφια σου ή σε κάποιον φίλο. Μίλα σε κάποιον που εμπιστεύεσαι. Οι ενήλικες θα σκεφτούν τρόπους για να σε βοηθήσουν.
  • Ζήτα από τους φίλους σου να σε υποστηρίξουνκαι να μην σε αφήνουν μόνο με το παιδί που σε εκφοβίζει.
  • Να θυμάσαι ότι και το παιδί που σε εκφοβίζει ίσως να χρειάζεται βοήθεια. Γι? αυτό, μίλα στο δάσκαλό σουώστε να βοηθήσει και τους δυο σας.
  • Μην προσπαθήσεις να το αντιμετωπίσεις μόνος/μόνη σουγιατί τα πράγματα μπορεί να γίνουν χειρότερα.
  • Μην επιτεθείς στο παιδί που σε εκφοβίζειγιατί θα βρεις και εσύ τον μπελά σου και μπορεί να τιμωρηθείς. Ακόμη, μπορεί να τραυματιστείς εάν το παιδί που σε εκφοβίζει είναι πιο δυνατό από σένα και έχει φίλους να το βοηθήσουν.

Εάν σε εκφοβίζουν μέσω του κινητού τηλεφώνου ή του ίντερνετ:

• Μην απαντήσεις στο μήνυμα.
  • Μην σβήσεις το μήνυμα.
  • Μίλα σε κάποιον που εμπιστεύεσαι:στους γονείς σου, στους φίλους σου, στο δάσκαλό σου ή σε κάποιον άλλο ενήλικα.

Να θυμάσαι ότι:

• Ο εκφοβισμός πληγώνει και δεν πρέπει να είναι μέρος της ζωής σου.
  • Δεν είσαι μόνος/μόνη. Υπάρχουν πολλά παιδιά που εκφοβίζονται και νιώθουν όπως νιώθεις και εσύ.
  • Δεν φταις για αυτό και για κανέναν λόγο δεν σου αξίζει αυτό που σου συμβαίνει.
  • Μίλα σε κάποιον που εμπιστεύεσαι. Μπορεί να σε βοηθήσει με κάποιον τρόπο που εσύ δεν έχεις σκεφτεί ως τώρα.
  • Μην κάνεις κακό στον εαυτό σου.
  • Μην επιτεθείς στο παιδί που σε εκφοβίζει. Το πρόβλημα δεν θα λυθεί με αυτόν τον τρόπο.
  • Μην εκφοβίσεις κανένα άλλο παιδί.
  • Μην αφήσεις τον εκφοβισμό να κερδίσει. Συνέχισε να κάνεις αυτά που σου αρέσουν και αγαπάς.